Marcin Bodziony

doradca podatkowy

Prowadzę sprawy podatkowe oraz z zakresu ubezpieczeń społecznych. Specjalizuję się w kontrolach ZUS, kontrolach podatkowych, postępowaniach podatkowych oraz postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!
20 marca 2020

Marcin BodzionyKomentarze (0)

Koronawirus, a ulgi w ZUS

 

Jeśli tu trafiłeś, to prawdopodobnie koronawirus sprawił, że poszukujesz informacji na temat ulgi w zapłacie składek ZUS.

Jakiej ulgi może udzielić ZUS?

Możesz zwrócić uwagę na trzy podstawowe ulgi:

  1. odroczenie terminu płatności składek,
  2. rozłożenie zaległych składek na raty,
  3. umorzenie zaległych składek.

Co to znaczy odroczenie?

Za sprawą informacji przedstawianych przez ZUS w chwili obecnej najczęściej mówi się o tym pierwszym rozwiązaniu. Wiedz jednak, że dotyczy ono składek, których termin płatności jeszcze nie minął. Zasadą jest, że odroczyć można tylko ten termin, który jeszcze nie upłynął.

Co ze składkami, których termin płatności minął?

Składki, których termin płatności do ZUS już minął przekształciły się w składki zaległe. Od tych składek naliczane są odsetki. Dodatkowo, ZUS może wysłać Ci upomnienie, którego koszty ponosisz Ty. Może też przymusowo egzekwować takie składki. Koszty egzekucyjne także zostaną przerzucone na Ciebie.

Z czym wiąże się rozłożenie na raty?

Jeśli chcesz tego uniknąć, to możesz złożyć np. wniosek o rozłożenie składek na raty. Jeśli zostanie przyjęty, to podpiszesz z ZUS umowę nazywaną układem ratalnym. ZUS rozłoży Ci płatność zaległości na raty. Nie będzie to jednak darmowe (o ile nie powstaną odpowiednie przepisy).

Po pierwsze, będziesz musiał formalnie uznać swój dług względem ZUS – dlatego przelicz, czy kwota zaległości na umowie odpowiada faktycznie istniejącej zaległości, abyś chcąc skorzystać z ulgi nie uznał wyższego długu.

Po drugie, ZUS naliczy Ci opłatę prolongacyjną. Opłata prolongacyjna to takie specyficzne odsetki. Specyficzne, bo o połowę mniejsze niż standardowe.

Czy zawsze uzyskam ulgę?

Zwróć proszę uwagę, że udzielenie każdej ze wskazanych wyżej ulg jest uznaniowe. Oznacza to, że składając wniosek o ulgę nie możesz być pewien, że zostanie Ci przyznana. Dużo zależy tu od odpowiedniego umotywowania wniosku oraz Twojej sytuacji materialnej. Może być tak, że sam koronawirus nie spowoduje, że ZUS oceni Twoją sytuację jako uzasadniającą udzielenie ulgi. Niemniej jednak, nie konfabuluj, ZUS zweryfikuje Twoje dane finansowe w oparciu o dokumenty.

***

Jeśli zainteresował Cię ten wpis i chcesz pozostać na moim blogu nieco dłużej, to polecam Ci inne posty. Na przykład ten o regułach gry w kontroli ZUS.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

e-mail: bodzionymarcin@poczta.onet.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Doradcę podatkowego Marcina Bodziony Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Doradca podatkowy Marcin Bodziony z siedzibą we Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bodzionymarcin@poczta.onet.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: