Marcin Bodziony

doradca podatkowy

Prowadzę sprawy podatkowe oraz z zakresu ubezpieczeń społecznych. Specjalizuję się w kontrolach ZUS, kontrolach podatkowych, postępowaniach podatkowych oraz postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!
22 marca 2020

Marcin Bodziony2 komentarze

Układ ratalny z ZUS

Układ ratalny z ZUS to umowa pomiędzy Tobą a ZUSem, która określa zasady rozłożenia na raty Twoich zaległości składkowych.

Z mojego poprzedniego wpisu, który znajdziesz tutaj dowiedziałeś się m.in., że ZUS może udzielić Ci ulg w zapłacie składek. Jedną z tych ulg jest możliwość rozłożenia składek na raty.

Jeśli spełnisz warunki udzielenia ulgi, które ZUS co do zasady opisał tutaj, to otrzymasz propozycję zawarcia układu ratalnego. Propozycja ta będzie miała najprawdopodobniej formę projektu umowy. Poniżej przedstawię Ci kilka praktycznych refleksji dotyczących tej umowy.

Umowę można negocjować

Przedsiębiorca, który finansowo stoi pod ścianą lub też zbliża się do niej może podświadomie zakładać, że warunki zaproponowane przez ZUS nie podlegają negocjacji. Jest to przekonanie mylne. Negocjacje z ZUS nie należą do łatwych, dlatego też przy wnioskowaniu o rozłożenie na raty większych sum warto skorzystać z pomocy doświadczonej osoby. Działając samodzielnie miej jednak świadomość, że możesz proponować ZUSowi warunki, które są dla Ciebie najdogodniejsze. Dotyczy to w szczególności wysokości poszczególnych rat i terminów ich płatności.

Z praktyki mogę podpowiedzieć, że stosowne propozycje warto składać już na etapie wniosku albo w okresie między złożeniem wniosku, a przygotowaniem przez ZUS projektu układu ratalnego. W chwili, gdy otrzymasz układ ratalny z ZUS do podpisu Twoje możliwości negocjacyjne mogą być nieco mniejsze.

Struktura rat

Ważnym elementem umowy jest załącznik przedstawiający to ile i w jakim terminie masz zapłacić. Raty nie muszą być równe. Mogą być rosnące, ale też malejące. Mogą też być równe. Zaproponuj ZUS rozwiązanie, które najbardziej Ci odpowiada.

Pamiętaj jednak, że w okresie układu będziesz musiał płacić składki bieżące. Zaproponuj więc raty adekwatne do swoich możliwości, aby nie mieć problemu z ich opłacaniem. W przeciwnym razie ZUS może zerwać układ, o czy niżej.

Rata balonowa

Przy większych zaległościach i mniejszych możliwościach płatniczych z Twojej strony możesz zaproponować ZUS tzw. ratę balonową. Jest to nic innego jak ostatnia rata do zapłaty, której wysokość znacznie przewyższa poprzednie raty.

Przykładowo – proponujesz ZUS układ ratalny, w którym płacisz co miesiąc pięć równych rat po 5.000 zł, a ostatnia, szósta rata to np. 50.000 zł. Jeśli Twoja sytuacja się poprawi, to oczywiście będziesz mógł ją zapłacić w całości. W przeciwnym razie – najlepiej na około dwa miesiące przed terminem płatności raty balonowej, złóż wniosek o rozłożenie raty balonowej na kolejne, mniejsze raty. Jeśli do tej pory sumiennie spłacałeś swoje zadłużenie, to jest duża szansa, że ZUS przyzna Ci kolejny układ ratalny.

Wysokość zadłużenia i uznanie długu

W układzie ratalnym z ZUS znajdziesz tabelę z Twoimi zaległościami. Oprócz składek będą to również naliczone do tej pory odsetki, opłata dodatkowa oraz koszty upomnień. Sprawdź dokładnie, czy sumy wskazane przez ZUS są prawidłowe.

Zrób to wnikliwie, ponieważ jeden z ustępów umowy będzie stwierdzał, że uznajesz kwotę należności wskazaną przez ZUS. Będzie zatem lepiej, gdy nie uznasz kwoty wyższej niż konieczna.

Opłata prolongacyjna

W okresie trwania układu ZUS nie nalicza Ci odsetek. Nalicza za to opłatę prolongacyjną. Wynosi ona 50% stawki odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu podpisania umowy.

Układ ratalny z ZUS a egzekucja

W układzie ratalnym ZUS zobowiązuje się do:

  • zawieszenia egzekucji należności składkowych objętych umową,
  • niewszczynania nowych postępowań egzekucyjnych co do tych składek,
  • niewznawiania postępowań egzekucyjnych dotyczących składek objętych układem,
  • umorzenia egzekucji prowadzonych w związku ze składkami objętymi układem pod warunkiem ich całkowitej spłaty.

Pamiętaj, aby sprawdzić, czy w/w zobowiązania ZUS zostały wpisane do umowy.

Data płatności

Raty musisz płacić w terminie, aby ZUS nie miał podstaw do zerwania układu. Dlatego też zwróć uwagę, jaką datę ZUS przyjmuje za datę dokonania zapłaty. Jeśli będzie to data uznania rachunku bankowego ZUS, to pamiętaj, że liczy się moment, w którym przelew doszedł do ZUS, a nie moment, w którym go wysłałeś.

Przedawnienie

Układ ratalny zawiesza terminy przedawnienia składek. Zawieszenie następuje w chwili zawarcia umowy i kończy się w dniu płatności ostatniej raty.

Podstawy zerwania układu

ZUS określa w umowie podstawy zerwania układu. Wśród najważniejszych:

  • zazwyczaj dwie nieopłacone raty,
  • nieopłacanie składek bieżących,
  • wyjście na jaw okoliczności wskazującej, że wprowadziłeś Zakład w błąd celem uzyskania ulgi.

Pomoc de minimis

Rozłożenie na raty jest traktowane jako pomoc de minimis, która jest limitowana. Jeśli korzystałeś już z tej pomocy albo zamierzasz z niej korzystać w przyszłości, to pamiętaj, że rozłożenie składek na raty „zjada” przysługujący Ci limit.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

e-mail: bodzionymarcin@poczta.onet.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Karolina 10 czerwca, 2020 o 22:53

Ile razy można te rate balonowa przekładać?

Odpowiedz

Marcin Bodziony 11 czerwca, 2020 o 12:05

Nie ma limitu.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Doradcę podatkowego Marcina Bodziony Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Doradca podatkowy Marcin Bodziony z siedzibą we Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bodzionymarcin@poczta.onet.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: