Marcin Bodziony

doradca podatkowy

Prowadzę sprawy podatkowe oraz z zakresu ubezpieczeń społecznych. Specjalizuję się w kontrolach ZUS, kontrolach podatkowych, postępowaniach podatkowych oraz postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!
06 listopada 2020

Marcin BodzionyKomentarze (0)

Zaświadczenie dla marynarzy

Zaświadczenie dla marynarzy to temat ostatnio popularny wśród polskich członków załóg na statkach pływających dla zagranicznych armatorów.

Polscy marynarze byli przyzwyczajeni do stosunkowo niewielkich formalności związanych z kontaktami z krajowymi organami podatkowymi. Wielu z nich nie musiało do tej pory ani składać żadnych deklaracji podatkowych, ani też płacić podatku w Polsce.

Wiele w tej kwestii zmieniła Konwencja MLI. Jej podpisanie spowodowało, że wielu marynarzy musi lub w niedalekiej przyszłości będzie musiało zacząć rozliczać się z polskim fiskusem, składać deklaracje podatkowe, opłacać comiesięczne zaliczki na podatek itp.

Można stwierdzić, że kiedyś omijani przez fiskusa marynarze awansowali do rangi tych, którym urzędy skarbowe będą poświęcały w najbliższych latach sporo uwagi.

Nie wszystko jednak stracone. Znowelizowane polskie przepisy przewidują bowiem możliwość zwolnienia z PIT pewnych grup marynarzy. Co prawda, skorzystanie ze zwolnienia nie będzie proste, jednak jest możliwe. Jeden z warunków skorzystania ze zwolnienia stanowi uzyskanie od armatora lub agencji zatrudnienia sformalizowanego zaświadczenia. To zaświadczenie dla marynarzy będzie przedstawiane w organie podatkowym w terminie złożenia zeznania podatkowego, tj. do 30 kwietnia.

Polskie przepisy podchodzą bardzo precyzyjnie do wymogów zaświadczenia i szczegółowo prezentują listę elementów, które takie zaświadczenie powinno zawierać.

Z uzyskanych informacji wynika, że Ministerstwo Finansów nie planuje opracowania i opublikowania wzoru zaświadczenia. Przed marynarzami stoi więc sporo formalnych wyzwań.

Komunikat Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie dotyczący tego zagadnienia można znaleźć tutaj.

W razie pytań dotyczących zaświadczenia zapraszam do kontaktu.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

e-mail: bodzionymarcin@poczta.onet.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Doradcę podatkowego Marcina Bodziony Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Doradca podatkowy Marcin Bodziony z siedzibą we Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bodzionymarcin@poczta.onet.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: