Marcin Bodziony

doradca podatkowy

Prowadzę sprawy podatkowe oraz z zakresu ubezpieczeń społecznych. Specjalizuję się w kontrolach ZUS, kontrolach podatkowych, postępowaniach podatkowych oraz postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!
20 czerwca 2020

Marcin BodzionyKomentarze (0)

Interpretacje wydawane przez ZUS

Interpretacje wydawane przez ZUS to instrument, z którego płatnicy korzystają dość rzadko. Wielu wie, że istnieje coś takiego, jak interpretacje indywidualne przepisów prawa podatkowego. Co nieco na ten temat przeczytasz na stronach Krajowej Informacji Skarbowej. Dużo rzadziej spotyka się zaś płatników, którzy są świadomi tego, że o interpretację mogą wnioskować również do ZUS.

Interpretacje wydawane przez ZUS

Dlatego też zaplanowałem serię wpisów na ten temat. Wpisy te pomogą Ci w podjęciu decyzji o tym, czy w ogóle warto składać wniosek do ZUS o interpretację.

Jeśli zdecydujesz, że warto, to mam zamiar udzielić Ci kilku praktycznych wskazówek na temat tego, jak wniosek o interpretację napisać dobrze. Przez dobrze rozumiem nie tyle to, jak ładnie wypełnić formularz, ale jak zapytać tak, abyś był realnie chroniony przez uzyskaną interpretację. Często zdarza się, że płatnicy składają wniosek, uzyskują interpretację, a w kontroli okazuje się, że ZUS taką interpretację odrzuca. Dlaczego tak jest? O tym już niebawem.

Co na temat interpretacji powie Ci ZUS?

Celem tego bloga jest pisanie przede wszystkim o sprawach praktycznych. Dlatego też nie będę powielał tu informacji, które ZUS opublikował na swojej stronie internetowej. Szkolną notatkę w zakresie tego, jak wyglądają interpretacje wydawane przez ZUS znajdziesz tutaj. Zachęcam Cię również do przeczytania innego mojego wpisu. Poruszam w nim m.in. temat tego, czym różni się informacja uzyskana od urzędnika telefonicznie od formalnej interpretacji przepisów wydanej w specjalnym trybie. Wpis znajdziesz tutaj.

Interpretacje wydawane przez ZUS – baza

Jeśli jesteś ciekaw tego, czy w sprawach podobnych do Twojej ZUS już się wypowiadał, to możesz spróbować poszukać podobnych interpretacji tutaj. Pamiętaj jednak, że mają one charakter indywidualny. Z grubsza oznacza to, że jeśli ZUS wydał interpretację w sprawie podobnej do Twojej, ale nie dla Ciebie, tylko dla innej spółki, to taka interpretacja nie chroni Ciebie, a tę inną spółkę. Co prawda, jeśli już dojdzie do sporu z ZUS, a Ty nie masz interpretacji, to istnieje pewna ścieżka obrony. Jest to jednak ścieżka trudniejsza niż ta, w której masz interpretację.

Nawiązuję tu do art. 8 § 2 k.p.a. Wynika z niego, że ZUS nie powinien odstępować od utrwalonej praktyki rozstrzygania spraw w takim samym stanie faktycznym i prawnym. Odstąpienie uzasadniać może jedynie tzw. uzasadniona przyczyna. K.p.a. koresponduje tu z art. 35 ust. 3 ustawy Prawo przedsiębiorców. Zagadnienie to również omówię szerzej w jednym z przyszłych wpisów. Znajdziesz go w kategorii interpretacje ZUS.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

e-mail: bodzionymarcin@poczta.onet.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Doradcę podatkowego Marcina Bodziony Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Doradca podatkowy Marcin Bodziony z siedzibą we Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bodzionymarcin@poczta.onet.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: